•   DOLAR  5.3277 -  5.3491
  •   EURO  6.0722 -  6.0965
  •   STERLİN  5.3506 -  5.4012
  • :
  • :
19 Aralık 2018 Çarşamba  

Doğu Bilginleri Rüyalar Hakkında Ne Söylemektedir?

 Rüya tabirlerinde ün yapmış İslam alimlerinen İbni Şirin Diyorki;Allah cümlemizi taatına muvaffak eylesin. Şunu bilmeliyizki: Gerçek rüya peygamberliğin kırk altı kısmından biri olduğu için rüyayı tabir edecek kimseninAllahü Tealanın kitabını hıfzetmesi, Peygamber efendimizin Hadisi şeriflerine vakıf olması, tabir usullerini bilmesi temiz ahlaklı, namuslu, doğru sözlü ve özlü bir zad olması gerekir.
Bu efsafdaki kimselere Cenabı Hak ilim yolunu gösterir ve onlara bilinmeyen bir çok şeyi açıklar. *zafer kankılıç. Rüya değişen dünyanın ahvabine zaman ve zemine göre, tabir edilir. Bazen Allahın kitabından ve Sağlam Hadislerden (örn; imam Cafer Sadık (a.s)) Faydalanılarak tabir edilir.

 Rüya Tabirinde ata sözlerinden, adların, kelimelerin benzeri veya zıddı (siyahz- beyaz) veya (gülmek - ağlamak) gibi ifadelerden esinlenilebilir.

 Peki Rüyalar Kaç Türlüdürİnsanların uykularında gördükleri rüyalar ikiye ayrılır, bunlar doğru rüya yada yalan rüyalardır.Doğru rüyalar ise kendi aralarında üçe ayrılır.
1— Müjde Rüyası2— Uyarma Rüyası3— Duygu Rüyası

Şimdi bunları açıklayalım.

MÜJDE RÜYASI : Cenabı Allahın gerek iyi gerek fena dünya ve ahrete ait işleri insanlara rüya vasıtası ile bildirmesine müjde rüyası denilir. Böyle bir düşü gören kişiler yoksullara, kimsesizlere ve muhtaç olan fakirlere yardımda bulunmalı ve sadaka vermelidir. Aynı zamanda Allahü Tealaya bağlılığını kuvvetlendirmeli ve ibadetlerini asla ihmal etmemelidir.
UYARMA RÜYASI :  Günlük yaşamda kötü işlerle meşgul olan, asilik eden günahkarların görecekleri korkunç rüyalarda uyarı vardır. Cenabı Allah onlara rüya vasıtası ile yapmış olduğu bu uyarılara önem vermelerinde ve durumlarını düzeltmelerinde fayda vardır.
DUYGU RÜYASI :
 Rüyada ibadet ettiğini , namaz kıldığını veya Kuran-ı Kerim okuduğunu gören kişinin bu rüyası duygu rüyası diye adlandırılır. Bu gibi rüyalar genelde Hayırdır ve gören kişinin tuttuğu yolda devam etmesi için gönderilen bir aşaret olarak adlandırılmaktadır.Ayrıca yalan ve değeri olmayan rüyalarda üç kısıma ayrılır. İbni şirin bu gibi rüyalara inanmanın gereksiz olduğunu belirtmektedir;
1 - Bir yerinde ağrısı olan , huzur ve rahatı bozulan kimselerin rüyası.2 – Paklanması Temizlenmesi gereken , rüyalarında sık sık azgınlıklar yapan kişilerin rüyaları.3 – Gündüz düşündüklerini gece rüyalarında görenlerin rüyası.

Etiketler »
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa