• Tarih: 06.03.2012 Saat: 12:09
  • Haberi Yazdır
Doğudaki Ajanslar Turizm Konusunda İşbirliği YapacakDoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösteren Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ile Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) bölge illerinin tanıtımı ve turizmi konusunda ortak çalışma kararı aldı.

Bölgedeki illerin tanıtımı ve ortak turizm rotalarının belirlenmesi amacıyla Serhat Kalkınma Ajansı binasında gerçekleştirilen toplantıya ajansların genel sekreterleri ile ajans temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan SERKA Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Tutar, Doğu Anadolu Bölgesi’nin tanıtımı ve turizminin ortak bir strateji çerçevesinde yapılması gerektiğini söyledi.
Daha sonra Ajans temsilcileri, bölge illerinin tanıtımı ve ortak turizm rotalarının belirlenmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.
Önemli kararların alındığı toplantıda, kış turizmi koridoru, kültür rotaları ile doğa turizmi rotalarının belirlenmesi, hazır rotaların birbirine entegre edilerek orta ve uzun vadelerde oluşturulacak yeni rotaların ortaya çıkarılması konusunda görüş birliğine varıldı.
Kısa vadeli eylem planı hazırlayan turizm uzmanları, 2013 yılındaki Mali ve Teknik Destek Programlarında bölgedeki fiziki ve beşeri eksikliklerin giderilmesi amacıyla destek verilmesini kararlaştırdı. Eylem planı kapsamında hediyelik ürün çeşitliliğinin bölgesel ürünleri içerecek şekilde geliştirilmesi ve yerel halkın sürece katılması sağlanacak.
Tanıtım konusunda ise ajanslar, bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Van Turizm Fuarı’na destek verecek, orta ve uzun vadede tematik fuarların altyapısını hazırlayacak. Yurt içi ve yurt dışındaki fuarlarda ortak tanıtım yapılmasını kararlaştıran ajanslar, Tiflis, Bakü, Tahran başkentlerde tanıtım faaliyetleri düzenleyecek.
Nisan ayının sonunda yeniden yapılacak olan değerlendirme toplantısına katılacak olan ajanslar, Düzey 2 Bölgeleri seviyesinde Turizm Stratejileri ve Eylem Planları hazırlayacak.

Kars
Yorum Ekle
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Kars Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 4323 Cuma 4509
Salı 4428 Cumartesi 4668
Çarşamba 3933 Pazar 4566
Perşembe 5184 Toplam 3462268
Şuan Sitemizde Online 88 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa