• Hayıf Sana Kurtuluş Boy
  • Settar Kaya
  • Settar Kaya
  • settarkaya@karsevi.com
Tarih: 15.05.2009 Saat: 16:04 975 Kez Okundu

Yaklaşık dört yıl önce bir işyerinde otururken içeriye giren uzun boylu, kara kaşlı, kara gözlü ve nur yüzlü bir genç, son derece saygılı bir ifadeyle “Settar bey merhaba nasılsınız”diyerek hatırımı sordu. Günümüz gençliğinde çokta alışık olmadığımız bu uslup ve davranış biranda kendisine karşı içimde bir sıcaklık hissetmeme neden oldu. “Kusura bakmayın çıkaramadım kimsiniz” diye sorduğumda ben Avukat Kurtuluş BOY diye cevap verdi.

 

O günden itibaren o çehre hiç gözümün önünden gitmedi ve ne zaman Kars için birlikte hizmet edeceğimiz bir kadro oluşturma fikri aklımdan geçse ilk aklıma gelen Kurtuluş Bey olmuştu.

 

2009 Belediye seçimlerinde MHP Belediye Başkan adayı olarak gösterildiğimde de Belediye Meclis üyeliği için ilk teklifi ona götürmüştüm.

 

Faikbey caddesi üzerindeki yeni aldığı yazıhanesine gittiğimde sekreteri  “biraz bekleteceğim Kurtuluş Bey Namaz Kılıyor”dedi. Namazını bitirip odaya girdiğinde, her zamanki gibi saygılı, ölçülü ve beyefendi tavrıyla karşıladı beni.

 

Konuyu kendisine açtım. Yapacağımız işin siyaset olarak değil, Karsımıza hizmet olarak değerlendirilmesi gerektiğini, bu hizmeti de birlikte yapmak istediğimi belirttim.

 

Teklifimden son derece memnun olduğunu ve heyecanlandığını söyledi, birkaç gün zaman istedi ancak şunu da eklemeği unutmadı. Başkanım dedi eğer bu bir hizmetse bunun önemi listedeki sıralama ile ölçülmez. Listenin birinci sırasıyla, yirmibeşinci sırası arasında fark yoktur. Listeyi yaparken sakın sıkıntıya düşmeyin beni istediğiniz yere yazabilirsiniz.


Bu davranışın ne kadar asil bir davranış olduğunu listeler açıklanınca anladım. Bir veya birkaç dönem Belediye veya İl Genel Meclisine seçtiklerimizin bu defa aday gösterilmeyince nasıl kıyameti kopardıklarını, nasıl ihanet ve vefasızlık ettiklerini görünce Kurtuluş Beyin asaleti bir kez daha ortaya çıkmıştı.

 

Seçim çalışmamız yaklaşık Dört ay sürdü. Birlikte esnaf ve kurum ziyaretleri yaptık, ev toplantılarına katıldık. Gittiğimiz her yerde kendisine karşı büyük bir sevgi ve sempati olduğunu gördüm. Her türlü ilgi ve övgüye rağmen onun mütevazıyi ve ölçüyü elden bırakmayan davranışı görülmeye değerdi.

 

Bir akşam bir gurup gencin benimle görüşmek istediğini söyledi. Kimler olduğunu sorduğumda” Üniversite öğrenciler” diye kısa bir cevap verdi. Birlikte gittik. Yaklaşık 30 öğrenci toplanmıştı. Tamamının düşük gelirli ailelerin çocukları oldukları her hallerinden belliydi. Sohbet ilerledikçe kurtuluş beyin bu öğrencilere kendi gelirinden burs verdiğini gençlerin ifadelerinden çıkardım. Orada da alçakgönüllü davranarak onlara maddi yardımda bulunduğunu bana söylememişti.

 

Biz onu şimdilik Belediye Meclis üyesi yapmıştık. Ancak meclis üyeliği gelecekte üstleneceği önemli görevler için bir hazırlık niteliğindeydi. Çünkü o çok önemli görevleri fazlasıyla hak eden bir birikime ve şahsiyete sahipti. Neylersiniz ki dünya fani, ölüm mukadderdir.

 

Gitti beyefendi Avukat. Hepimizi derin acılara boğarak ayrıldı aramızdan. Onu unutmayacağız. Çünkü o güleç ve nurlu yüzü unutmak mümkün değildir.

 

Başta ailesi olmak üzere tüm Karslıların başı sağolsun. Nur içinde yatsın. ALLAH rahmet eylesin.

  • Yorum Ekle
  • Makaleyi Yazdır
Bu Makale İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
YAZARIN SON YAZILARI
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
EN SON EKLENEN HABERLER
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa