•   DOLAR  5.3220 -  5.3433
  •   EURO  6.0529 -  6.0772
  •   STERLİN  5.3422 -  5.3926
  • :
  • :
10 Aralık 2018 Pazartesi  

İbrahim Peygamber (Hz İbrahim a.s)

Hz. İbrahim (A.S.) 'ı görmek hayır, bereket, ibadet, kemal, rızık, ikram ve mübarek binalara ihtimam, salih nesil, emr-i bil ma'ruf, nehy-i ani'l münker, ilim, hidayet, Allah'a itaat uğrunda aile ve akrabasından hicret etmektir.Hz. İbrahim (A.S.)'ı görmek, şefkatli babaya delalet eder. Çünkü O, İslamın babasıdır; bizi «Müslüman» ismiyle isimlendiren de O'dur. Bazen de O'nu görmek, meşakkat ve şiddete düşüp ondan kurtulmağa, insanların arasını ıslaha, yahut da hayır umduğu bir iş için meşakkat çekmesine delalet eder.

Eğer rüyayı gören astronomi alimi veya rüya tabircisi ise ilminde hata ve noksanlık meydana gelir.Bazı kere Hz.'İbrahim (A.S.)'ı görmek, rüya sahibinin işinin şeriata uygun olması ve hayrı muhafaza etmesine ve kötü arkadaştan ayrılmaya delalet eder. Bazen de O'nu görmek, Allah için sevgi ve muhabbete delalet eder.Hz. İbrahim (A.S.), rüyayı görenin azalarından birini tuttuğunu görse eğer o aza hastalıklı ve rahatsızsa Allah ona afiyet verir ve şikayetini giderir. Hz. İbrahim'i görmek, hac etmeye işarettir.Rüyasmda O'nu gören hanım ise çocuğu yüzünden kocası ona hayırsızlık yapar. Yahut kadınm evlatlarından bazısına şiddet yapılır da ondan kurtarır.

Bazan, rüyayı görenin bir kaç evladı varsa onlardan birisi rüya sahibi yüzünden hanımını boşar.Rüyada kendisinin İbrahim (A.S.) olduğunu yahut O'na arkadaş olduğunu gören düşmanları tarafından bir belaya giriftar olur, fakat bundan kurtarılır. Bazı kere de O'nu gören velayet ve imamete erer ve. bu işlerinde adil olur. Yahut da imam ve halife gibi zatlarla arkadaş olur. Veya bunlardan ümit kestiği halde rızıklanır. Ya da büyük bir zat tarafından gönderilen bir elçiyle müjdelenir.İbrahim (A.S.)'ı gören kimse düşmanına galip gelir. Mü'mine bir hanımla nikahlanır. O kimseye melik tarafından darlık, şiddet isabet eder de ondan kurtulur.

Kendisini, Hz. İbrahim (A.S.)'ın çağırdığını ve O'na doğru «buyur» diyerek gittiğini gören kimsenin derecesi yüksek olur. Fakat O'na icabet edip gitmediğini gören veya kendisini tehdid edip korkuttuğunu veya O'nu dargın bir vaziyette gören kudreti yettiği halde hacca gitmez, veya namazı terkeder, halifeyi ta'neder ya da münafık bir kimse olur.

Hz. İbrahim'i gören kafirse Müslüman, isyankar ise tevbe-kar olur. Namazını terkeden kimse ise tekrar namaza başlar.Hz. İbrahim (A.S.) suretine girdiğini veya O'nun elbiselerini giydiğini görse o kimseye belalar erişir. Çok kere O'nu görmek, üzüntü ve kederin gitmesine, hayrın gelmesine, düyada bolluk içinde geçinmeye ve hidayete delalet eder. Bazı tabirciler, «Hz. İbrahim (A.S.)'ı görmek, babaya isyan etmektir», demişlerdir.

İbrahim (A.S.)'ı görmek Hacca, bir kavle göre de hükumet yüzünden zahmete uğramaya delalettir. Bazı tabirciler için bu rüya, ana ve babaya muhalefet etmeye işarettir. Bir kısım yorumcu ise rüya sahibinin Allah (C.C.)'ın muhabbetine mazhar olacağını, kederden kurtulup dünyada büyük hayra ulaşacağını söylemişlerdir.

Etiketler »
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa