• Tarih: 30.11.2011 Saat: 17:03
  • Haberi Yazdır
IRAK, SURİYE VE UKRAYNA'DAKİ TÜRKLER DE HAREKETE GEÇİYORIRAK, SURİYE VE UKRAYNA'DAKİ TÜRKLER DE HAREKETE GEÇİYORSon dönemde yaptıkları girişimlerle, uluslararası topluma uyum sağlama ve birliktelik yönünde tarihi adımlara imza atan Karapapak Türkleri, kırmızı ağırlıklı kırmızı-yeşil üzerine ay-yıldızlı bayrağı kendilerine simge olarak seçtiler.

Oluşturdukları konfederasyonlarla tek çatı altında birleşme yönünde tarihi adımlara imza atan Gürcistan, Azerbaycan ve İran'da yaşayan Karapapak Türkleri, kendilerini tanımlayan bayraklarını da oluşturdular. Oluşumun ana çatısı olarak kabul edilen Gürcistan Türkleri Konfederasyonu'nun bugün yapılan yüksek kurul toplantısında Kafkasya'da yaşayan Karapapak Türklerinin kendilerine simge olarak seçtikleri bayrak açıklandı. Kırmızı ağırlığın hakim olduğu ve kırmızı-yeşil alan üzerine dikey ay-yıldız
simgesinin bulunduğu bayrak bundan sonra Kafkasya bölgesindeki Karapapak Türklerini ve onların dernek, konfederasyon ve kurultay gibi oluşumlarını temsil edecek. Bayrak, Türkiye ve Azerbaycan bayraklarının karışımı olarak dikkat çekiyor. Gürcistan Türkleri Konfederasyonu, alt çatılarında yer alan federasyonlara gönderdiği yazıda, bayrağın Karapapak Türklerinin milli bayrağı gibi algılanması gerektiğini vurguladı.
AHISKA TÜRKLERİNİN DÖNÜŞ PROJESİ ELE ALINDI
Gürcistan Türkleri Konfederasyonu'nun bugünkü yüksek kurul toplantısında ayrıca Gürcistan'daki siyasi ve içtimai durum ile, Ahıska Türklerinin Gürcistan'a dönmeleri projesindeki son gelişmeler ve Gürcistan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Borçalı bölgesindeki son ekonomik ve sosyal durum ele alındı.
SURİYE, IRAK VE UKRAYNA'DAKİ TÜRKLER DE HAREKETE GEÇİYOR
Konfederasyon Başkan Yardımcısı Ased Aliyev ise önümüzdeki bir aylık süre içerisinde Suriye, Irak ve Ukrayna'da yaşayan Karapapak Türklerinin de kendi oluşumlarını kurarak teşkilatlanmaları ve büyük kurultayda yer almalarının sağlanması için çalışmaların başlatıldığını söyledi.

Türk Dünyası
Yorum Ekle
Etiketler:
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Türk Dünyası Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 4323 Cuma 4509
Salı 4428 Cumartesi 4668
Çarşamba 4575 Pazar 4566
Perşembe 30 Toplam 3462940
Şuan Sitemizde Online 79 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa