• Tarih: 09.03.2012 Saat: 21:48
  • Haberi Yazdır
Kaliteli cinselliğin sırlarıCinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Adana Şube Başkanı Uz. Dr. Taner Canatar, cinselliğin keşfinin her zaman kolay olmadığını ve gerçekte hem cesaret hem de azim gerektiğini söyledi.

Dr. Canatar, cinsellikle ilgili tüm sorunların kaynağında yanlış bilgilerin bulunduğunu belirterek, cinselliğe ilişkin doğru yaklaşımın elde edilmesi ve bilinen yanlışların düzeltilmesinin aslında sağlıklı cinselliğin altın anahtarı niteliğinde olduğunu kaydetti. "İnsan, cinselliği öğrenen ve geliştiren tek canlıdır" diyen Canatar, insanların doğru seks yapma konusunda seçeneklerinin çokluğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
 
"İnsanlara neden hoşlanacaklarını, kendilerini veya partnerlerini nasıl sekse hazırlayacaklarını kimse söyleyemez. Ancak kişiler, cinsel açıdan nasıl biri olduklarını, diğer bir deyişle kendi vücutlarını, davranış biçimlerini, tercihlerini ve kendilerini harekete geçiren olguları keşfedebilirler. Bu tür keşifleri rahat bir şekilde uyguladıklarında başarılı olurlar. Bu da daha sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamı mümkün kılar. Toplumca seks yapmayı doğuştan bildiğimizi sanırız.
 
Hatta zamanı geldiğinde çok iyi seks yapacağımızı zannediyoruz. Oysaki nasıl okuma, yazma okulda öğreniliyorsa, seks de tecrübe kazandıkça sonradan öğrenilir. Öğrenme sürecinde deneyim çok önemlidir. Nasıl acemi bir şoför ilk başlarda zorluk çekerse, insanlar da cinsel yaşamlarının başında benzer sıkıntılar çekerler."

İyi seksin daha güzel görünmekle ya da performansla bir alakası olmadığını vurgulayan Canatar, "Cinselliğin doğal olduğu kadar öğrenilen ve seçilen boyutları da vardır. Cinselliği öğrenme sürecinde insanların kalıtımla kuşaktan kuşağa geçen, cinselliğe ve üremeye yönelik kalıpları ve cinsel mitleri önemli bir yer tutar. Her cinsel uyarı cinsel eyleme yol açmaz. İnsanoğlu, cinsel uyarıyı eyleme dökmek, baskılamak veya başka bir alana yönlendirmek arasında denge kurmak ve bir seçim yapmak durumundadır.
 
Bu konuda toplumun koyduğu sınırlar ve koşullar kadar cinsel mitler de belirleyici rol oynar. Bu nedenle insanlarımıza öğretilen cinselliğe dair kural ve kavramların bir kısmı yıkıcıdır. Haz veren hoş bir seks yaşantısına hazırlık yapma açısından da yetersizdir."

Sağlık
Yorum Ekle
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Sağlık Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 4323 Cuma 4509
Salı 4428 Cumartesi 4668
Çarşamba 3882 Pazar 4566
Perşembe 5184 Toplam 3462217
Şuan Sitemizde Online 79 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa