•   DOLAR  5.3672 -  5.3887
  •   EURO  6.0713 -  6.0956
  •   STERLİN  5.3723 -  5.4230
  • :
  • :
17 Aralık 2018 Pazartesi  

Kalp

Rüyada kalp görmek; Zihin, zeka, idrak, din, amir ve hakimle tabir olunur.Salimi demiştir ki; Bu rüya dinde salah, doğru mantık ve güzel kelam ile yorumlanır. Kalbin çalınıp, götürülmesi; şunlarla tabir olunur; Büyük korku, cinnet, dinde fesat ve musibet. Rüyasında kalbini siyah gören, dalalete düşer. Çok günah işler. Kalbin üzerinde bir kılıf, örtü vb. görmek te böyledir. Kalp hidayeti görmez.Göğsünün yarılıp kalbinin çıkarıldığını gören, akıl ve idraktan mahrum olur veya dini bozulur.

Rüya sahibinin amir yahut hakimi varsa ondan ayrılır. Kalbinin yarılıp yıkandığını gören, dinde doğru yolu bulur. Kalbinin içine güzel kokulu veya tatlı bir madde konulduğunu görmek; imanın nuruyla nurlanmaya ve işlek zekaya işarettir. Kalbin içine fena bir şey dolması bu yorumun tersidir.Kalbi kan ve irin içinde yaralı görmek; bir sebepten dolayı elem duymak ve mahzun olmaktır. Belki de rüya sahibinin içinde fesat fikirler meydana gelir. Kalbini pişirip yiyen, Allah'ın kullarına müşfik davranır. Hep iyilik eder.

Kalbi çiğ yemek, bu yorumun tersidir. Kalbin taş gibi olması merhametsizliğe delalettir. Yumuşak kalp, şefkat ve cömertlik ifadesidir. Beyaz parlak kalp; temizlik ve iyi niyetin temsilcisidir."(Ey Resulüm), senin saadetin için, göğsünü (hikmetle doldurup) genişletmedik mi?"EL İNŞİRAH SÛRESİ 1. Ayet"De ki, Allah dilediği kimseyi şaşırtır ve kendisine kalbi ile yöneleni hidayete erdirir."ER RA'D SÜRESİ 27. Ayet"Bunlar Allah'ın zikri ile kalpleri huzura kavuşarak iman edenlerdir. Evet bilin ki ancak Allah'ı anmakla kalpler yatışır ve huzur bulur."ER RA'D SÜRESİ 28. Ayet"Allah bir adamın göğsünde iki kalp yaratmamıştır."EL AHZAP SÜRESİ 4. Ayet

Rüyada kalb görmek, adamın kahramanlığına, emir vermesine, oyun oynamasına, cesaretine, akıllı, zekî, cömert ve müsamahakar olduğuna, ahlak, tabiat ve adetine delalet eder.Bir kimse rüyada kalbinde korku bulunduğunu görse: «Nihayet (ona izin çıkıp da) kalblerinden korku giderildiği zaman (birbirine) «Rabbiniz ne buyurdu?» derler» (Sûre-i Sebe, ayet 23) mealindeki ayetin işaretince, o kimsenin hakka uymasına ve doğru yolu bulmasına delalet eder.Kalb, vücudun meliki, din, dünya, gizli ve aşikar yönleriyle vücudu koruyan, vücut için lüzumlu tedbirleri alan ve vücudun sır yeridir. Bundan dolayı rüyada kalb de iyilik ve kötülükten görülen şeyin miktarınca tabiri vücuda aittir.Bir kimse rüyada kalbinin karnında çıktığını görse, o kimsenin dini güzel olur.

Bazı tabirciler; kalbler, kadınlarla tabir edilir, dediler.Rüyada kalbinin parçalandığını gören kimse, hasta ise hastalığından ve sıkıntılarından kurtulur.Kalb, rüya sahibinin hanımına delalet eder. Çünkü kadın, malik olduğu her şeyinin idarecisidir.Kalb insanın dini ve zekasıdır. Bundan dolayı bir kimse kalbinde göz bulunduğunu görse, o kimsenin, akıl, zeka ve anlayışına, dindarlığına ve güzel şekilde konuştuğuna delalet eder. Bazan da kalb insanı seyyidine veya emirlerine ya da işlerini yürüten kimseye delalet eder.Bir kimse rüyada kalbinin karnından kaçırıldığını görse, arız olacak bir korkudan dolayı kalbinin perişan veya aklının gideceğine ya da dininin bozulacağına delalet eder.

Kalbinin karardığını veya perdelendiğini gören kimsenin, sapıklardan olduğuna, kalbinin mühürlendiğine, hakikati anlayamadığına ve gözleriyle hak yolunu görmediğine delalet eder.Rüyada kalbinin parçalandığını gören kimse, korku, zühd ve takva sahibi ise, o kimsenin Cenab-ı Hakka olan kalbî rabıtasının devam ettiğine ve Allah (C.C.)'dan korku üzere bulunmasından dolayı onun Allah'a olan bağlılık ve rabıtasına hiç bir şeyin manî olmayacağına delalet eder.

Bazan, o kimsenin sevdiği bir kimsenin kötü olan haline üzülmesinden dolayı gönlünün parçalanmasına; bazan da, o kimsenin kalbini başka bir kimsenin sevgisi kaplamış olmasından dolayı, o kimsenin Allah'ı anmasına manî olduğuna delalet eder.Kalb, tedbir almaya da delalet eder. Bundan dolayı rüyada kalbinde bir ağrı bulunduğunu gören kimse, aldığı tedbirde fenalık ve kötülük eder.Bir kimse kalbinde bir hastalık bulunduğunu görse, o kimsenin münafık olduğuna delalet eder. Sultanın kalbi kendi askeridir.

Cesaret, akıl, el açıklığına ve adalete yorumlanır. Kalbinde bir korku ve endişe olduğunu hissetmek, rüyayı görenin doğru yola geleceğine yorumlanır. Kalbinde ağrı bulunması, o kimsenin yakın zamanda bir kötülük yapacağına; kalbinde hastalık hissetmesi, münafık bir kimse olduğuna yorumlanır.

Etiketler »
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa