• Kars Hayvan Pazarı Türkiyede Hayvan Fiyatlarını Belirliyor
  • Karslı Yazar
  • Karslı Yazar
  • karsliyazar@karsevi.com
Tarih: 07.02.2016 Saat: 02:37 1322 Kez Okundu

   Türkiye'de Büyükbaş Hayvancılığın ve büyükbaş hayvancılığa bağlı olarak ele alabileceğimiz et ve süt ürünlerinin Kalbi bir çok nedenden dolayı kuşkusuz Kars'ta atıyor.


   Kars'ta özellikle köylülerimizin özenle ve tecrübeli elleri ile yetiştirmiş olduğu büyükbaş hayvanlar Kars Hayvan Pazarında satışa sunuluyor, Kars hayvan pazarına Türkiye'nin sadece birtakım zorlaştırılmış sebeplerden dolayı Trakya bölgesi seyrek olmak kaydı ile hemen hemen tüm illerinden Büyükbaş hayvan tüccarlarının gelmesi ve Kars'tan hayvan almaları karsın sektördeki önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.


   Yazımın başlığında da söylediğim gibi Türkiye'de büyükbaş hayvan fiyatlarını büyük ölçüde Kars belirliyor "tabi bu benim kendi kanaatim". Çünkü kastaki hayvan besicisi kendi fiyatını kendi belirleyebiliyor. Ülkemizdeki büyükbaş hayvan piyasası fiyatlarına baktığımızda Kars ile herhangi bir il arasında yaklaşık %20 ile %25 arası gibi büyük bir fark olduğunu gözlemliyoruz.


   Büyükbaş hayvanın ülkemiz piyasasına göre daha aşağıda satılmasına rağmen bir türlü ucuza et yiyememe nedenimizi doğrusu bende halen anlayamadım, Bir dahaki yazımda İnşa Allah bu konuyu yazmaya çalışacağım.


   Bu arada bu yazı için birçok konuda bizimle bilgilerini paylaşan sevgili Hüseyin Polat kardeşime de ayrıca teşekkürler ediyorum, karsta yaklaşık 40 yılı aşkın bir süredir hayvancılıkla uğraştıklarını biliyorum, Kendisi ilimize dışarıdan gelen birçok tüccar vakıf ve derneğe büyükbaş hayvan temini yapıyor İşlerinde başarılar diliyorum.

  • Yorum Ekle
  • Makaleyi Yazdır
Bu Makale İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
YAZARIN SON YAZILARI
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
EN SON EKLENEN HABERLER
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa