Kars Peynirleri - Kars Kaşarı - Kars Çeçil Peyniri

Ana Sayfa » İçerikler » Kars Genel Kültür » Kars Peynirleri - Kars Kaşarı - Kars Çeçil Peyniri
Ülkemizde Birçok İl Kendi Yaptığı Peynirlerin Lezzetinden Bahseder Ama Gelin görünki işin aslı ancak tadına bakılınca anlaşılıyor buda Kars Peynirlerinin Kıymetini Birkez daha ispat ediyor, Tabi haksızlık etmemek gerekiyor Ülkemizde yapılan birçok peynirde Karsın Peyniri kadar olmasada onlarda lezzetli. Şimdi Kars Peynirlerine Kısaca Değinelim

Kars kurutu

 

Bir çeşit sertleştirilmiş çökelek peyniridir. Yoğurt yayıktan geçirilerek yağı alınır. Geriyekalan ayran ısıtılır ve çökelek elde edilir. Çökeleğin suyu süzdürülüp tuzlanır ve patates büyüklüğünde yuvarlanır. Güneşte kurutularak tüketilir.

 

Çeçil peyniri 

İnek, koyun ya da keçi sütünden yapılan yağsız bir tel peynir olan çeçil, çeşitli yörelerde saçak, çiçal ve iplik peyniri olarak bilinir. Süt makinede çekilirken makine altında kalan ayranın mayalanmasıyla yapılır. Hanak telli peyniri Hanak ilçesinde yavan inek sütünden yapılan bu peynir, çok az

 

 Kars kaşarı 

Kars, Erzurum ve Muş gibi illerimizde altışar kiloluk kalıplar halinde üretilen kaşar peyniri'nin kabuk yüzeyleri daha küflü olur. Son yıllarda Kars'ta inek ve koyun sütü karıştırılarak kaşarpeyniri üretildiğinden geleneksel sarı rengi iyice koyulaşmakta ve buda Kars Kaşarı'nın Farkını Birkez daha ortaya koymaktadır.

 

 

 

 Kars lor (şor) peyniri 

Makineden ya da yayıktan geçirilen peynirin kaymağı alınır. Yağın altında kalanlar kaymakaltıyla pişirilir ve içine maya eklenir. Elde edilen yağsız taze peynir lor ya da yerel adıyla şor peynirdir.

 

Çökelek peyniri

 

Tereyağından arta kalan yayıkaltı ya da yavan sütten yapılmış peynirden kalan peyniraltı suyu önce ısıtılır, sütlü kısmı dibe çöker. Sonra gerekirse mayalanır ve tuzlanır. Tuluma basıldığında uzun süre saklanan çökelek peyniri yörede börek harcı ve salatalarda kullanılır.

 

 

 Peynirlerin kralı Kars GRAVYER peyniri

Bir süre Çarlık Rusya'sının işgalinde kalan Kars'ta yabancı ustaların öncülüğünde gravyer peyniri üretilmeye başlanmış. Yörede tam yağlı inek sütünden yapılmakta.

Peki Kars'ta Peynir Nereden Alınır Derseniz İşte Size Telefon Numarası:

0505 448 76 00
http://www.karspeynirci.com

Kaynak: www.karsevi.com
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa