• Tarih: 28.10.2009 Saat: 23:46
  • Haberi Yazdır
KarsValiliğinde Domuz Gribi Toplantısı YapıldıKarsValiliğinde Domuz Gribi Toplantısı YapıldıKarsta Valilik toplantı salonunda Kars Valisi Ahmet Kara başkanlığında Domuz Gribi konulu bir toplantı yapıldı.

Domuz gribi (H1N1) virüs enfeksiyonunun indeks vakasını zamanında tespit etmek ve doğrulamak, domuz gribinin epidemiolojik özelliklerini ortaya koyarak hastalığın şiddeti ve yayılım özellikleri açısından gereken tedbirleri zamanında alabilmek amaçlı yapılan toplantıda, Kars genelinde domuz gribi vakasına rastlanmadığı belirtildi.

Toplantı sonunda bir değerlendirme konuşması yapan Kars Valisi Ahmet Kara, Kars genelinde olağanüstü bir durum olmadığını söyledi. Domuz gribini tartışıp değerlendirdiklerini anlatan Vali Kara "Ne yapacağımızı, neler yapacağımızı, planlarımızı gözden geçirdik. Böyle bir olayla karşılaşmamız halinde kimlerin ne yapacağı konuşuldu, koordinasyonun nasıl sağlanacağı kararlaştırıldı. Tedbirlerimizi gözden geçirdik, domuz gribi vakası henüz ilimizde söz konusu değil, yoktur, böyle bir vakayla karşılaşmadık, böyle bir vaka ile henüz bize başvurulmadı. Herhangi bir hastanemize yatmadı bu vakayla kimse. Domuz gribi mevsimsel girip gibi normal, mevsimsel gripten ölüm oranı daha az. Tekrar söylüyorum Kars genelinde her türlü tedbirlerimizi aldık ve olağan üstü her hangi bir durum yoktur" dedi.

Kars İl Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç ise, şimdiye kadar şüpheli birkaç vaka örneklerinin hepsinin negatif çıktığını söyledi. Sevinç "Mutlaka ilimizde de vaka olacaktır. Fakat korkulacak, tedirgin olacak bir olay değildir. Biz il ve ilçe hastanelerimizde tüm önlemlerimizi aldık. Okullarımızda eğitimlerimize başladık. Sağlık personelimize haftada 2 kez eğitimlerini vermeye başladık. Tüm enfeksiyon hastalıkları uzmanları ile gerekli olan hazırlıklarımızı tamamladık. İnsanlarımıza paniğe sürüklemeden bu vakayı atlatacağımıza inanıyorum. Korkulacak bir olay değildir. Korunmak için neler yapmamızın gerektiğini halkımıza anlatarak, bu konu ile ilgili uzman arkadaşları görevlendirdik. İnşallah her hangi bir vaka bunu atlatacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

Kars Valiliği salonundaki toplantıya, doktorlar ve kurum müdürleri ile daire amirleri katıldı.

Güncel
Yorum Ekle
Etiketler:
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Güncel Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 1956 Cuma 2136
Salı 2019 Cumartesi 2046
Çarşamba 2367 Pazar 1818
Perşembe 2253 Toplam 2869051
Şuan Sitemizde Online 44 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa