• Tarih: 06.03.2012 Saat: 17:18
  • Haberi Yazdır
Kıtlama çay içenlere kötü haberÖzellikle Kars ve çevre yörelerde bilinen ve 'kıtlama' diye tabir edilen şekerin ağızda bekletilerek çay içilmesi yönteminin normal çay içme yöntemine göre daha riskli olduğu ortaya çıktı.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Nefroloji Derneği Trakya Sorumlusu Doç. Dr. Sedat Üstündağ, sıcak içilen çayın mide hasarına ve kansızlığa yol açtığını belirterek, kıtlama yöntemiyle içilen çayın daha sıcak içildiğini, bunun da yemek borusu lezyonlarına zarar verdiğini kaydetti. 8 Mart Dünya Böbrek Günü nedeniyle bazı dernek üyeleriyle birlikte ziyaret ettiği Trakya Birlik İlköğretim Okulu'nda sınıfları gezerek, öğrencilere bilgiler veren Üstündağ, böbrek hastalarının her geçen gün arttığını ifade ederek, öğrencilere fazla tuz kullanmamalarını öğütledi.

Üstündağ, milli içecek haline gelen çayla ilgili olarak da birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çayın, kanser riskini azaltmasına karşın sıcak içildiğinde mide ve kansızlığa neden olabileceğini ifade eden Üstündağ, koyu içilen çayların vücuttaki demiri bağlayarak kansızlığa neden olduğunu belirtti. Çayın olumlu olduğu kadar olumsuz yanları olduğuna da dikkat çeken Üstündağ, çayın damarları, solunum yollarını, böbrek ve idrar yollarını genişletici etkiye sahip olduğunu, günde içilen 3 bardak çayın kanser oluşumunu yavaşlattığını kaydetti. Sıcak içilen çayın ise yemek borusunda ve midede hasara yol açtığını kaydeden Üstündağ,

Özellikle Karslıları ve yöresindeki yerleşimlerde kıtlama çay içenleri üzecek açıklamalarda bulundu.

Başta Kars olmak üzere Doğu Anadolu'da sıkça içilen ve 'kıtlama' diye tabir edilen, şekerin ağızda bekletilerek çayın içilmesi sisteminin zararlı olduğunu belirten Üstündağ, "Kıtlama şekerle çay içenler, normal içenlere oranla çayı çok daha sıcak içmek zorunda kalıyor. Oysa kaşık bile şeker karıştırılırken çayın ısısını bir nebze alıyor. Dolayısıyla iki türlü çay içme alışkanlığı arasında yemek borusu lezyonlarının çay kaşığı yoluyla çayı karıştıranlarda daha az olduğu belirlendi. Birincisi sıcak çay içmeyle ilgili bir tehlike, ikincisi ise çayın içerisinde demiri bağlayan bir takım maddeler var. Koyu çay çok içilirse mide, bağırsak sistemindeki demiri bağlar. Dolayısıyla anemi dediğimiz kansızlık hastalığının gelişmesini kolaylaştırır" diye konuştu.

Sağlık
Yorum Ekle
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Sağlık Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 4323 Cuma 4509
Salı 4428 Cumartesi 4668
Çarşamba 3888 Pazar 4566
Perşembe 5184 Toplam 3462223
Şuan Sitemizde Online 82 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa