•   DOLAR  5.4731 -  5.4951
  •   EURO  6.1532 -  6.1778
  •   STERLİN  5.4000 -  5.4510
  • :
  • :
14 Kasım 2018 Çarşamba  

NERGİZ (nergis çiçeği)

Rüyada görülen nergis çiçeği, kadına delalet eder. Bundan dolayı rüyada başında birkaç tane nergis çiçeği bulunduğunu gören kimse, devam etmeyecek bir evliliğe, bahçelerdeki nergis çiçeğini görmek ise, uzun ömürlü bir çocuğa, onu kesilmiş görmek, çocuğun ölmesine delalet eder.Bazı tabirciler, rüyada nergis çiçeğini gören kimse, sevince erişir, dediler. Baziları da nergis çiçeği altın ve gümüş cinsinden olan maldır. Nergis çiçeğinin sarısı altın para ve beyazı gümüş paradır, dediler.Bir kadın rüyada başı üzerinde nergisten tac bulunduğunu" görse, o kadın devan etmeyecek bir evlilikte bulunur. Eğer o kadın evli ise kocasının onu boşayacağına veya kocasının öleceğine delalet eder.

Danyal (A.S.) ve İbn-i Şirin (R.A.) nergisi; güzel, zarif, olgun ve hoşsohbet bir erkekle veya kadınla yorumluyorlar. Cabir'ül Mağribi, "Akrabasından birine nergis veren, onun bekasını sağlar. Nergis güzel bir şeye delildir" diyor. (Beka devamlılık demektir)Cafer-i Sadık'a göre, nergis; sadık dosttur. Rüyada nergis koklayan; ihsanı ve hayrıyla meşhur olur. Yerde çok sayıda nergis görenin, çok evladı olur.Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Bir kadın, tabircilerden İhvaz'ın yanına gelmiş, rüyasında kocasının kendisine nergis, ortağına as çiçeği verdiğini beyan ederek bunun yorumlanmasını istemiş. İhvaz kadına, kocasının kendisini boşayacağını, ortağını ise alıkoyacağını söylemiştir. Bunu duyan "mütevekkil" tabiri beğenmiş ve ona ihsanda bulunmuştur.

Bazılarına göre, bir tabak içinde nergis görmek, güzel bir kadına malik olmaktır. Evli bir kadın rüyasında nergis görürse ya kocası vefat eder yahut ayrılırlar.Bazı tabirciler ise, nergisin sarı rengini, diyanetle, beyazını ise, parayla ifade ediyorlar. Bundan başka nergis gören kadın, evlenir. Fakat, evliliği devam etmez. Bir kısım tabirci ise, nergisin mutlaka sevince delalet ettiğini söylemişlerdir.İbn-i Kesir şöyle diyor: Rüyasında saksı üzerinde gördüğü nergise hayran olup Cenab-ı Hakk'ın büyüklüğünü düşünen, affa mazhar olur.

İyi ve güzel bir insanla bir birlikteliğe işaret eder.

Etiketler »
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa