•   DOLAR  5.3466 -  5.3680
  •   EURO  6.0797 -  6.1040
  •   STERLİN  5.3731 -  5.4239
  • :
  • :
19 Aralık 2018 Çarşamba  
  • Tarih: 17.02.2012 Saat: 17:08
  • Haberi Yazdır
SAFAHAT ADLI OYUN KARS’TA YOĞUN İLGİ GÖRDÜSAFAHAT ADLI OYUN KARS’TA YOĞUN İLGİ GÖRDÜKars Belediye Başkanlığı kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan “Safahat” adlı oyun Kars’ta sahneye kondu.

Kars Belediyesi ücretsiz sanat ve kültür etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Belediye, İstiklal Marşı'nın şairi Ersoy'un 7 ciltlik eseri ‘Safahat’tan yola çıkarak hazırlanan ‘Safahat: Akif dönüyor. Ya siz, neredesiniz?’ isimli oyunu sundu.
Halk Eğitim Merkezi Salonu’ndaki etkinliğe; Vali Ahmet Kara, Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, KAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mithat Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Köylü, Adalet Komisyonu Başkanı Tamer Kesin, eşleriyle katılırken çok sayıda da vatandaş salonu doldurdu.
Uğur Uzunok'un yazdığı, Hilali Hasanov'nun yönetmenliğini üstlendiği tek perdelik oyunda, Mehmet Akif Ersoy'u oyuncu Ahmet Yenilmez canlandırdı.
Mehmet Akif Ersoy'un eseri Safahat'ın, şairin hayatından kesitlerle izleyiciye sunulduğu tek kişilik oyunda, şairin edebi kimliği, örnek kişiliği, ahlaki değerlere bağlılığı vurgulanırken, Ersoy'un sıkıntı ve yokluklar içinde geçen ömrünü, kültürel değerleri korumaya ve vatanına adadığına işaret edildi.
Yaklaşık, 5 saat süren oyun bitimiyle birlikte uzun süre ayakta alkışlandı. Ünlü tiyatrocu Ahmet Yenilmez, şair Mehmet Akif Ersoy’un öldüğü evin müze şekline dönüştürülmesi için izleyicilerden Başbakanlığın sitesine mail göndererek destek vermeleri çağrısında bulundu.
Oyun sonrası kısa bir konuşma yapan sanatçı Ahmet Yenilmez, Oyunun Akif'in nerede öldüğünün öğrenilmesi için hazırlandığını söyledi.
Yenilmez; “Yedi yaşından itibaren her pazartesi ve cuma günü şiiri okunan Akif'in nerde öldüğünü bilmiyorsak, bizim nerde öldüğümüzü kim bilecek?" diyen Ahmet Yenilmez; "Akif, İstiklal Caddesi'nde Mısır Apartmanı'nda öldü. Ama şimdi gidip de orayı aramayın, çünkü kimse bilmez. Derseniz ki burada '360' diye bir bar var. Nerededir? İşte o barın olduğu yer, Akif'in hayata gözlerini yumduğu Mısır Apartmanı'dır. İnşallah önümüzdeki en kısa süre içerisinde o binayı, Akif müzesi haline getireceğiz” dedi.
Zaman zaman duygulu anların yaşandığı tiyatro oyununun ardından Kars Valisi Ahmet Kara, sanatçı Ahmet Yenilmez’e çiçek verdi. Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ise; oyuna ilginin yoğun olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘Oyuna özellikle gençlerimizin ağırlıklı olarak ilgi göstermesi bizleri çok sevindirdi. Milli şairimizi anlamaya çalışan gençlerin fazla oluşu çok güzel bir duygu. Bu duyguyu bizlere yaştan size teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Kültür - Sanat
Yorum Ekle
Etiketler:
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Kültür - Sanat Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 4125 Cuma 4017
Salı 4080 Cumartesi 3870
Çarşamba 1698 Pazar 4167
Perşembe 4119 Toplam 3306466
Şuan Sitemizde Online 115 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa