• Tarih: 16.03.2012 Saat: 15:50
  • Haberi Yazdır
Suriye'deki Türklere acil çağrı: Türkiye'ye dönünDışişleri Bakanlığı, Suriye'deki Türk büyükelçiliğinin 22 Mart itibarıyla kapatılacağını bildirdi. Açıklamada, Suriye'deki Türklere yurda dönmeleri çağrısı yapıldı. Suriye'de kaybolan ve bir haftadır kendilerinden haber alınamayan Türk gazetecilerle ilgili olarak da İran'dan destek istendi.

Dışişleri açıklamasında, Şam'daki büyükelçilik hizmetlerinin 22 Mart 17.00'den itibaren durdurulacağı, hizmetlerin Halep Konsololosluğu tarafından yürütüleceği bildirildi.
 
Dışişleri Bakanlığı, mecbur kalınmadıkça Suriye üzerinden karayolunun kullanılmaması, zorunlu hallerde ise gündüz seyahat edilmesi yönünde daha önce yapılan uyarıları yaşanan gelişmeler üzerine tekrar hatırlattı.
 
Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Suriye’deki gelişmelerin seyrinin vatandaşlarımız için ciddi güvenlik risklerini beraberinde getirdiği görülmektedir. Bu itibarla, Suriye’de ikamet eden vatandaşlarımızın yurda dönmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir. Suriye’deki son gelişmeler ışığında, Şam Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nce konsolosluk hizmeti verilmesi faaliyeti 22 Mart 2012 Perşembe günü saat 17.00’den itibaren durdurulacaktır. Halep Başkonsolosluğumuz ise vatandaşlarımıza mevcut koşullar çerçevesinde konsolosluk hizmetleri sunmaya devam edecektir. Diğer taraftan, Suriye’deki vatandaşlarımızın gerektiği takdirde Beyrut ve Amman Büyükelçiliklerimizin Konsolosluk Şubeleri’ne de başvurmaları her zaman mümkündür. Suriye’deki vatandaşlarımızın ayrıca, konsolosluk hizmetleri ve işlemleri hususlarında danışmak istedikleri konularda haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’yle (+90 312 292 29 29) temasa geçmeleri tavsiye edilmektedir."
 
ERDOĞAN'DAN TAMPON BÖLGE AÇIKLAMASI
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Suriye’ye tampon bölge kurulacağına yönelik açıklamaları hatırlatılan Erdoğan, şu anda bunun değerlendirmesinin yapıldığını söyledi.
 
Başbakan Erdoğan, “Burada Büyükelçimizin geri çağrılmasından tutunuz, oradaki Türk vatandaşlarımıza varıncaya kadar değerlendirmeleri yapıyoruz... Yani tampon bölge var,  güvenlik bölgesi var. Hepsi bu çalışmaların içerisinde var. Çünkü olaya tek düze bakmak yanlış olur. Birçok alternatifler değerlendiriliyor" dedi.
 
Erdoğan, "Kilis'teki hazırlıklarımız bittiği anda Hatay'daki çadır kenti konteynır kente çevirmek suretiyle ibadethane ve sosyal donatı merkezlerini de tamamlayarak ilk etapta 20 bin kişilik şehir oluşturuyoruz" diye konuştu.

Yurt Gündemi
Yorum Ekle
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Yurt Gündemi Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 4323 Cuma 4509
Salı 4428 Cumartesi 4668
Çarşamba 4575 Pazar 4566
Perşembe 2331 Toplam 3465241
Şuan Sitemizde Online 132 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa