TAVUK

Hz Cafer-i Sadık (a.s) için rüya, güzel ve sadık cariye vehizmetçidir.

Ebu Said'ül Vaaz'ın kavline göre tavuk, güzel bir kadınla tabir olunur.İbn-i Şirin ise aynı rüyayı cariye ve hizmetkarlarla, piliçleri onların çocuklarıyla tabir ediyor. Çok sayıda tavuğa sahip olduğunu gören, bir cemaate reislik eder. Tavuk eti ve tüyü, maldır. Tavuk kestiğini gören, bekar bir cariye ile evlenir. Piliç kestiğini görenin hizmetkarlarının çocukları bir musibete uğrarlar. Felaketle karşılaşırlar.Kirmani diyor ki: Sahip olduğu tavukları bir yere kapattığını gören, ni'mete kavuşur.Cabir'ül Mağribi'ye göre tavuk, güzel ve fakir bir kadındır. Siyah tavuk diğerlerinden daha iyidir. Evine giren tavuğun yumurtladığını gören, güzel bir kadından mal temin eder. Piliçleriyle beraber tavuk tuttuğunu gören, evlat sahibi olur.İsmail El Eş-as şöyle diyor: Piliç görmek; üzüntüye işarettir.

Rüyada tavuk görmek, ahmak ve güzel bir kadındır. Bazı tabirciler de, tavuk, odalık cariye veya hizmetçidir, dediler.Bir tavuk boğazladığını gören kimse bir cariyenin bekaretini giderir. Tavuk avladığını gören kimse hazmı kolay olan helal rızka nail olur. Tavuk etini yediğini gören kimse arab olmayan esirlerden mal elde eder.Bir kimse rüyada tavuğu veya tavusu evinde ötüyor görse, o kimse belalı ve isyankar ve yalan söyleyen birisi olduğuna delalet eder.

Bazıları da, tavuk ve onun yele ve kanadı menfaatlı maldır, dediler.Bir kimse rüyada siyah bir tavuk boğazladığını görse, bekar bir cariyeyle evlenir veya onun bekaretini giderir. Bazan da, tavuk yetimleri terbiye eden ve onlara sadaka toplamak için gayret gösteren ve süprüntüleri açan menfaatlı bir kadına delalet eder.Tavuklar, zelil ve hakir kadınlardır.Rüyada görülen tavuk, neşeli ve asil bir kadındır.Çöplükte eşinen tavuk, asaletsiz ve alçak bir kadındır ve o tavuğun piliçleri zinadan meydana gelen çocuklardır. Bazen de tavuk, çocuk sahibi bir kadındır.Rüyada tavuğun, hasta olan kimsenin yanma girmesi afiyettir.

Tavuğun piliçlerinin girmesi hakkındaki tabir de böyledir.Rüyada tavuğun ezan okuması şer, hayırsızlık ve ölümdür. Bazan da, sağ adamın yanına tavuğun girmesi, o kimsenin tavuğa muhtaç olacağı bir hastalığa yakalanmasından korkulur. Bazen de tavuğun sağ adamm yanına girmesi veya tavuğuna sahip olması, üzüntü ve kederin gitmesine ve sevinç ve refaha ve nimetler ile yardım görmeye delalet eder.Piliçler, rahatlatıcı elbise, şiddet halinde bulunan kimse için şiddet ve gamdan kurtulmaktır. Evinde sayılmayacak derecede çok tavuk olduğunu gören kimsenin reis olmasına, zenginliğine ve korkusunun gitmesine ve devletinin makbul olmasına delalet eder.

Bir süre canınız sıkılacak, bu sıkıntıların sonunda mutluluğa ve huzura ereceksiniz ve rahata kavuşacaksınız demektir. Rüyada tavuk, aile yaşamınızın güzel ve düzenli olacağına mutlu günler geçireceğinize yorumlanır. Küçük tavuklar veya civcivler, iş yaşamında başarılı olacağına işaret eder.

Etiketler »
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa