UD

Ebu Said'ül Vaaz'a göre ud çalmak; batıl sözdür. Dinlemek te aynıdır. Evinde ud çalınan bir musibete (felakete) uğrar. Bir rivayete göre rüya, başkanlıkla yorumlanır. Ud çalarken kirişinin koptuğunu gören, üzüntüden kurtulur.

 Rüyada ud görmek, yalan söze çağrışım yapar. Bazen hastalıktan kurtulmaya, erişecek bir belaya; bekar bir kimse için evlenmeye, dağınık işleri bir araya toplamaya işaret eder. Bazı rüya tabirleri kaynaklarına göre rüyada ud görmek; namusa gele­cek çirkin bir söze, sıkıntı verecek bir olaya; kimi zaman da, feraha çık­maya, ailedeki huzursuzluğun ortadan kalkacağına yorumlanır.

Bir kimse rüyada kendi evinde ud çaldığını görse, yüksek bir mevki­ ye erişip şöhretinin artacağına veya malının çoğalacağına işaret eder. Eğer kısmeti kapalı bir kimse bu tür bir rüya görürse, kısmetinin açılıp ferahlayacağına hükmedilir.

Bir kadın rüyada kendi evinde ud çaldığını görürse, kederleneceği bir haber alacağına işaret sayılır.

Bir kimse rüyada ud çalarken telinin koptuğunu görse, sevinçli bir haber alacağına işaret eder. Hasta bir kimse bu tür bir rüya görürse, şi­fa bulacağına hükmedilir. Yolcu olan bir kimse aynı rüyayı görür ise, rüya sahibinin zararla döneceğine işaret sayılır.

Bir kimse rüyada mevki sahibi bir kimsenin önünde ud çaldığını görse, rüya sahibinin o kimseden büyük fayda göreceği ne işaret eder. Eğer bir ud satın aldığını görürse, o kimsenin geçimini kıt kanaat sağ­layacağına yorumlanır. Şayet hamile bir kadın bu tür bir rüyayı görür ise, o kimsenin vaktinde bir kız çocuğu doğuracağına işarettir.

Rüyada ud görmek, hastalıktan kurtulmaya ve insanın gerek hayır ve gerek şer olsun bulunduğu hale tekrar dönmesine delalet eder. Bazen de rüya sahibi tıp veya astronomi öğrenir.Rüyada ud görmek, bekar için evlenmeye evli için de kucağında çocuk görmeye delalet eder.Rüyada Müslümanların liderinin kapısında ud çaldığını gören kimse, eğer ehilse velayet ve saltanata erişir. Ehil değilse, yalan söz uydurur.Rüya sahibinin sadece ud görmesi veya onu almak istemesi, sesini işitmediği müddetçe ona zararı yoktur.Ud çalmak veya onu dinlemek yalan söze delalet eder.

Bir kimse kendi evinde ud çaldığını görse, o kimseye bir bela erişir. Bazı tabirciler rüyada görülen ud, çalan kimse için ululuktur, dediler. Bazı tabirciler de ud çalan kimseye üzüntü ve keder isabet eder, dediler.Ud çalarken kirişin kırıldığını gören kimse, üzüntü ve kederden kurtarır. Bazı tabirciler, rüyada görülen ud, çalan kimse için reisliktir, dediler.Ud görmek durumu kapalı olan kimse için, öğüt ve nasihata fa-sık ve günahkar kimse için de, halkı üzecek bir şeyi onların arasına sokmak suretiyle onları azdırmaya delalet eder. Zalim bir kimsenin ud görmesi, yaptığı zulümle bir kavmi üzer.

Rüyada ud çalmak geçmiş yaşadığınız olayların hafızanızdan çıkmadığına yorumlanır.

Etiketler »
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa