• Yerel Seçimler ve Bir Teklif
  • Settar Kaya
  • Settar Kaya
  • settarkaya@karsevi.com
Tarih: 12.09.2008 Saat: 16:37 1258 Kez Okundu

Yerel Yönetimler temsili demokrasi yolu ile en küçük yerleşim yerlerine kadar halka demokrasiyi yaşatarak öğreten kurumlardır. Bu nedenle de Demokrasinin beşiği olarak tarif edilirler. Batı demokrasileri yerel yönetimler eliyle geliştirilmiş ve bu yolla kalkınmanın temelleri atılmıştır.

 

Hizmetlerin daha etkin, hızlı ve verimli görülmesi amacıyla son yıllarda merkezi yönetimler ellerindeki yetkilerin önemli bir bölümünü yerel yönetimlere devretmektedirler.

 

Hal böyle olunca yerel yönetim seçimlerinin önemi de artmaktadır. Bu nedenle 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler ülkemiz için olduğu kadar ilimiz için de bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

 

Mademki yerel yönetimlerin yetkileri artırılıyor, o halde bizim adımıza yetki kullanacak kişi ve organları seçerken ince eleyip, sık dokumak durumundayız. Aksi takdirde beş yıl boyunca ağlamaya, sızlanmaya hakkımız olmaz.

 

Kars’ta bugüne kadar yapılan seçimleri hatırlayınız.”Bizden olsun da Çamurdan olsun”anlayışı doğrultusunda yönetici seçmedik mi? Tercihlerimizi sadece adayın bizim etnik yapımızdan olmasına göre kullanmadık mı? Bu anlayışın bizi getirdiği noktadan memnun musunuz? Memnun olanlar yine öyle devam etsinler. Benim sözüm “yeter artık” diyenlere.

Daha açıkçası benim sözüm, İnsanca bir yaşam arzulayanlara. Temiz bir çevrede, Modern bir kentte yaşamak isteyenlere. Sosyal ve ekonomik yönden gelişmiş, herkesin biri birinin hakkına hukukuna saygı gösterdiği, hemşehrilerin kent yöneticilerinin adaletinden emin olduğu, kenti yönetenlerin kamu kaynaklarını talan etmediği, hesap sorma yollarının açık olduğu bir kentte geleceğini arayanlaradır

Bu düşüncede olan Karslılara bir teklifim var. Seçim sürecinde adayların hamasi nutuklarına, vatan, millet, Sakarya kolaycılığıyla işi kotarma kurnazlıklarına, vay dayımın oğlu, babamın dostu, abimin arkadaşı, bizim köylü gibi kurnazca taktiklerine fırsat vermemeliyiz. Peki, ne yapmalıyız?

 

Belediye kültür merkezi seçim boyunca tüm adaylara ücretsiz olarak tahsis edilsin. Seçim tarihine kadar adaylar bu salonda Kadınlarla, gençlerle, engellilerle, esnaflarla, öğretmenlerle, işsizlerle, işçilerle, memurlarla ayrı ayrı toplantılar yapsınlar. Toplumun tüm kesimlerine nasıl bir yönetim sergileyecekleri ve onların meselelerine bakışı konusunda bilgi versinler.

 

Halk sormalı, adaylar cevaplamalı. Örneğin”Mimarlar soruyor, adaylar cevaplıyor” veya” sivil toplum kuruluşları soruyor, adaylar cevaplıyor “konulu toplantılar yapılmalıdır. Yerel televizyonda tüm adayların katıldığı açık oturumlar düzenlenmelidir.

 

Böylece oy kullanacak her vatandaş, nasıl bir yönetici seçtiği hakkında da asgari bilgi sahibi olmalıdır. Sonradan  “elim kırılsaydı”  “nereden bilecektik ki”  pişmanlığı içerisine girmeyelim. Zira atı alan Üsküdar’ı geçmiş oluyor.

Bugüne kadar hep geleneksel yollarla yönetici seçtik. Fakat şimdi “çağımız bilgi çağı, şehrimiz üniversite şehri, okuyup yazanımız çoğaldı. Dünyanın gözü Kars’ın üzerinde, Yerel yönetimlerin hizmet çeşitliliği arttı, bu böyle gitmez” diyenleri harekete geçmeye çağırıyorum.

 

Önümüzdeki yerel seçimlerde adayları terletelim, kök söktürelim. Hazırlığı, donanımı olmadan kamu yönetiminin en önemli görevine talip olanlara hadlerini bildirelim. Bildirelim ki, bundan böyle Cumhuriyetin aydınlık yüzü, Türkiye’nin en medeni kenti Kars’a, kent yöneticisi olmak isteyenler, cahiliye döneminin kavmiyetçi yaklaşımlarına sığınmadan, kente ve kentlilere saygının gereğini yapsınlar, karşımıza hazırlıklı çıksınlar. Var mısınız?

  • Yorum Ekle
  • Makaleyi Yazdır
Bu Makale İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
YAZARIN SON YAZILARI
EN ÇOK OKUNAN MAKALELER
EN SON EKLENEN HABERLER
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa