• Tarih: 08.03.2012 Saat: 20:35
  • Haberi Yazdır
YHT Kars'a Nezaman GelecekUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Demiryollarında gelecek 10 yıl içinde mevcut yatırımlara 30 milyar dolarlık yeni yatırım ilave ederek yüksek hızlı demiryolu ağını 10 bin kilometre, konvansiyonel demiryolu ağını da 4 bin kilometre artırarak toplam ağı 26 bin kilometreye yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2. Avrasya Demiryolu Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı'nın açılışı yaptı. Buradaki konuşmasında Türkiye'de demiryolu taşımacılığında gelinen noktaya değinen Bakan Yıldırım, "10 yıl önce demiryollarıyla ilgili düşüncelerimizi dostlarımızla paylaşırken, insanlar anlattıklarımızı tebessümle dinler, kibarlık olsun diye de ses çıkarmazlardı. Ama bakışlarından, söylediklerimizin kuru bir hayal olduğunu düşündüklerini anlamak zor
değildi'' dedi.

Türkiye'nin 10 yıl sonra demiryollarında sadece ülke içinde değil, Avrasya coğrafyasında da önemli bir hareketlenmeyi gerçekleştirdiğini belirten Yıldırım, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan, Balkanlar ve Anadolu topraklarında tarihi İpek Yolu'nda, bunu modern demiryollarıyla yeniden donatmak suretiyle ihya etmenin adımlarını attıklarını söyledi. İstanbul'un Boğaz'ın altından iki kıtayı birleştiren Marmaray Projesi ile birlikte Pekin ile Londra'yı birbirine bağlayacak en önemli ulaşım demiryolu koridoru olacağına işaret eden Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bulgaristan'da 2014'e kadar tamamlanacak, Filibe üzerinden Sofya ve Kuzey Batı'ya gidecek, Türkiye üzerinden Edirne'den Kars'a, Tiflis'e, oradan Bakü'ye ve Orta Asya'ya uzanacak ulaşım koridoru, raylı sistem, İstanbul'un Boğaz'ın altından iki kıtayı birleştiren Marmaray Projesi ile birlikte Pekin ile Londra'yı birbirine bağlayacak en önemli ulaşım demiryolu koridoru olacaktır. 1,5 milyar nüfus, 25 trilyon ekonomik büyüklüğe sahip bu coğrafya, demiryollarıyla, hava taşımacılığıyla, bölünmüş yollarıyla,
otoyollarıyla, iletişim yollarıyla Doğu-Batı medeniyetlerini birbiriyle buluşturan önemli bir kavşak noktası olmaya devam ediyor."

10 yıl içinde bu bölgede demiryolu sektörüne yapılacak yatırım miktarının 150 milyar dolar olarak hesaplandığına dikkati çeken Yıldırım, bunun demiryolu altyapısı, demiryolu üstyapısı, demiryoluyla ilgili yeni teknolojiler, demiryolu araçları, hızlı tren setleri, makaslar ve demiryolu sanayisine yönelik daha fazla yatırım, daha fazla işbirliği, ülkeler için daha fazla refah ve kalkınma anlamına geldiğini ifade etti. Yıldırım, son 9 yılda demiryollarında başlattıkları projelerin toplam tutarının 40 milyar lirayı aştığını ifade ederek, "Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz, 25 milyar lirayı bulmuştur. Gelecek 10 yıl için hedefimiz, mevcut yatırımlara 30 milyar dolarlık yeni demiryolu yatırımı ilave etmek suretiyle, yüksek hızlı demiryolu ağımızı 10 bin kilometreye, konvansiyonel demiryolu ağımızı da 4 bin kilometre artırarak toplam ağı 26 bin kilometreye yükseltmek olacaktır'' dedi.

Yurt Gündemi
Yorum Ekle
Bu Haber İçin Henüz Bir Yorum Yapılmadı - İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz
Diğer Yurt Gündemi Haberleri
ZİYERETÇİ SAYACI
Pazartesi 4323 Cuma 4509
Salı 4428 Cumartesi 4668
Çarşamba 4575 Pazar 4566
Perşembe 2271 Toplam 3465181
Şuan Sitemizde Online 121 Kişi Var
2006-2016 © Kars Haberleri
Haber İhbarı için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz
7/24 İrtibat Telefonumuz : 0505 448 76 00 Alexa